• کارتابل کارکنان
  • 021-58123000
  • جستجو
  • دو شنبه 13 آذر 1402 09:00
تعداد بازدید : 146
تاریخ و ساعت انتشار : سه شنبه 25 مهر 1402 06:01

زندگینامه و وصیت نامه پنجمین شهید محراب آیت‌الله عطاء‌الله اشرفی اصفهانی

تاریخ ولادت:1281
تاریخ شهادت: 1361/07/23
محل ولادت: خمینی شهر اصفهان
محل شهادت: کرمانشاه

شهید آیت‌الله عطاء‌الله اشرفی اصفهانی، در ماه شعبان المعظم سال 1322 هجری قمری مصادف با سال 1281 خورشیدی در سده خمینی شهر دیده به جهان گشود. حضرت آیت ا... اشرفی در خانواده ای مذهبی و مؤمن پرورش یافت، مادر وی از زنان پاک و با ایمان بود که نسبت شان به سادات علوی اصفهان می رسید و از سادات صحیح النسب بودند. شهید محراب تنها فرزند ذکور مرحوم حجت الاسلام و المسلمین میرزا اسد ا... و نوه ی مرحوم حجت الاسلام میرزا محمد جعفراز علمای معروف سده نیز بود.

تحصیلات

شهید اشرفی اصفهانی، تحصیلات ابتدایی و مقدماتی خود را در شهر سده (خمینی شهر) نزد مرحوم سید مصطفی به اتمام رساند و استعداد و حافظه وی به قدری بالا بود که در سن نه سالگی کتاب " نصاب الصبیان" را از حفظ می خواند.

شهید در دوازده سالگی جهت ادامه تحصیل به اصفهان رفت و به مدت ده سال در حوزه علمیه اصفهان نزد استادان بزرگی چون آیت ا... مرحوم فشارکی، سید مهدی درچه ای برادر آیت ا... سید محمد باقر درچه ای، سید محمد نجف آبادی و مرحوم مدرس به تحصیل دروس ادبیات، سطح فقه و اصول و همچنین یک دوره درس خارج از اصول پرداخت و سپس در سن بیست سالگی راهی حوزه علمیه قم شد.

ویژگی‌های اخلاقی

شهید اشرفی اصفهانی، در مدت اقامتشان در قم، معمولا یک ساعت قبل از اذان صبح، به حرم حضرت معصومه (علیها السلام) می رفتند و به راز و نیاز می پرداختند. حضرت آیة الله مرعشی می فرمود: همیشه قبل از اذان صبح که به حرم مطهر مشرف می شدم، یا اولین نفر من بودم، یا حاجی آقا اشرفی. فرزندشان می گوید: هیچ گاه زیارت عاشورای او قطع نمی شد. او از تربت مقدس امام حسین ( علیه السلام) شفا می گرفت و دیگران رانیز به این عمل سفارش می کرد.

سیره اجتماعی و سیاسی

انقلاب اسلامی ایران بزرگ ترین حرکتی است که علی رغم توطئه های استکبار و استعمارگران به رهبری امام خمینی شکل گرفت و در بهمن سال 1357 با پایان بخشیدن به حکومت دوهزار و پانصدساله شاهنشاهی به پیروزی رسید. این انقلاب شکوهمند به آسانی به دست نیامد؛ بلکه از جرقه اوّلیه آن در سال 1341، تا به ثمرنشستن در سال 57، ملت ایران عزیزان بسیاری تقدیم اسلام عزیز نمود و در این میان فرزانگان و بزرگان نیز در مسیر به بارنشستن خون شهدا، آسایش و آرامش را بر خود حرام کرده، مردانه در مقابل نظام ستم شاهی ایستادند. آیت اللّه اشرفی اصفهانی از جمله این رادمردان خط مقدم مبارزه بود که در شکل گیری نهضت بزرگ و حمایت از امام امت نقش بسیار مؤثر و اساسی داشت. آیت اللّه اشرفی در هدایت حرکت های مردمی علیه نظام شاه نقش عمده ای به عهده داشت و هیچ گاه از تهدیدهای آن رژیم نهراسید.

آیت اللّه اشرفی اصفهانی در دوره طاغوت با هر نوع استبداد مبارزه می کرد. زبان حق گوی او در اوج خفقان نظام ستم شاهی رسواگر باطل بود. این مجاهد نستوه بی اعتنا به یاوه سرایی های عده ای سست ایمان و بی اراده و نیز تهدیدهای ساواک، ابوذرگونه بر شاه ظالم می تاخت و امام خمینی را مرجع و رهبر و منشأ خیر و برکت معرّفی می کرد.

اعزام به کرمانشاه

در سال 1335 هجری خورشیدی و به فرموده مرحوم آیت ا... بروجردی، شهید اشرفی اصفهانی جهت تبلیغ و نشر معارف و احکام دین و تقویت بنیه ی دینی و مذهبی اهالی کرمانشاه، به کرمانشاه اعزام شد و در این شهر رحل اقامت افکند. در اولین سال حضور، شهید به همراه فرزندان شان، در مدرسه آیت الله بروجردی زندگی می کرد تا این که از طرف آیت ا... بروجردی به وی امر شد خانه ای اجاره کند و همراه خانواده خویش در آن جا زندگی کند.

همراه با امام و رهبری

آشنایی شهید اشرفی اصفهانی با امام راحل از قم آغاز شد و تا پایان عمر ادامه پیدا کرد. پس از مهاجرت شهید اشرفی اصفهانی به کرمانشاه، این همراهی آشکارتر از گذشته بود. آن عزیز، خود در این باره می گوید: «زمانی که امام در قم بودند، پول های مردم را به وسیله بانک به حساب امام می فرستادم تا بدین وسیله به دستگاه حکومت، [پهلوی] ارادت خود را نسبت به امام اعلام کنیم». وی با این تفکر که تقویت امام(قدس سره)، تضعیف کفر و تضعیف امام(قدس سره)، تقویت کفر است، در راه نهضت امام(قدس سره) حرکت می کرد و با دعوت از فعالان سیاسی، رژیم را تحت فشار قرار می داد و این گونه برخورد واکنش های شدید ساواک را به دنبال داشت.

در جبهه ها

شهید آیت الله اشرفی اصفهانی، با وجود سن هشتاد سال، با شور فراوان به جبهه های غرب و جنوب می شتافت و می گفت: وقتی به جبهه می روم تا مدتی روحیه ام قوی است. قدرت خدا در جبهه هاست. هر کس می خواهد خدا و دست خدا را ببیند، به جبهه ها برود. باور کنید اگر من دستم رعشه نداشت، چند روزی برای اسلحه آموزی می رفتم و با کمال افتخار مانند حبیب بن مظاهر، آنجا در راه اسلام کشته می شدم....

بهترین ذکر کربلائیان در مناطق عملیاتی ذکر یا زهرا(س) بود و آن هنگام که عملیاتی با نام مقدس فاطمه الزهرا(س) آغاز می شد، چه شور دگری بر قلبها حاکم می گشت. و چه شگفت!؟ که عملیاتهای پیروزمندانه با رمز زهرا(س) بود و حکمت این شگفتی را در این جملات باید یافت: «شهید اشرفی اصفهانی رمز عملیات فتح المبین را به فرمانده نیروی زمینی پیشنهاد دادند و اظهار داشتند حضرت زهرا(س) مظهر غضب خداوند است و اگر این عملیات به نام آن حضرت شروع شود قطعا پیروز می شوید».

خدمات شهید محراب

1- تأسیس حوزه علمیه امام خمینی در کرمانشاه و اداره این حوزه با بیش از 60 نفر طلاب

2- بازسازی مدرسه مرحوم آیت الله بروجردی

3- توسعه کتابخانه مدرسه مرحوم آیت الله بروجردی که قریب دوهزار جلد به کتاب های آن اضافه نمودند.

4- تأسیس حوزه علمیه جهت خواهران، که پس از شهادت ایشان به نام حوزه علمیه شهید محراب نام گذاری شد.

5- ایجاد وحدت کامل بین روحانیت شیعه و سنی که از بزرگترین خدمات آن شهید است که در طول تصدی مسئولیت به عنوان امام جمعه در این رابطه سمینارهای متعددی در شهرهای مختلف به ویژه با حضور برادران اهل سنت تشکیل داد که اثرات مطلوبی داشت.

6- بازسازی مسجد جامع کرمانشاه که از برکت نماز جمعه این مسجد بازسازی کامل شده است.

7- بازکردن شماره حساب های متعدد به نام مهاجرین جنگی و جبهه جنگ و بازسازی مناطق جنگی و هم چنین کمک به سیل زدگان خوزستان و زلزله کرمان و طبس که تمام وجوه این شماره حساب ها جمع آوری و برای نجات برادران و خواهران آسیب دیده و برادران رزمنده صرف شده است.

آثار و اندیشه ها

آیت اللّه اشرفی اصفهانی نویسنده ای زبردست و بسیار پرکار بود. این عالم گران مایه و پرآوازه در مدت عمر پربرکت خود خدمات ارزنده ای به عالم تشیّع کرد. وی پس از کسب دانش بر کرسی تدریس نشست و با کمال دقت و حوصله، مسایل و مباحث علمی را به شاگردان خویش تعلیم داد. آیت اللّه اشرفی اصفهانی نه تنها در سنگر تعلیم و تربیت کارهای ارزنده ای انجام داد، بلکه در عرصه تحقیق و پژوهش نیز توانست آثار گران سنگی بیافریند. او با اطلاعات علمی وسیعی که در علوم مختلف، به ویژه در حوزه معارف اسلامی، داشت توانست در مدت عمر گران مایه خود آثار علمی بسیار ارزنده ای را در موضوعات مختلف به جامعه و فرهنگ اسلامی عرضه بدارد و بر میراث پربار اسلامی بیفزاید. از جمله آثار قلمی و علمی آیت اللّه اشرفی عبارت است از:

1- البیان، در موضوع علوم قرآن؛ 2- تفسیر قرآن، خلاصه ای از تفاسیر شیعه و سنی؛ 3- مَجْمَع الشِّتات، در اصول دین و عقاید و کلام؛ 4- مجموعه ای پیرامون حروف مقطعه قرآن؛ 5- کتابی در موضوع «غیبت امام عصر(عج)».

محراب خونین

دیدار سرخ در محراب با خدا که صاحب محراب است، زیباترین دیدار دنیاست. دیداری که به نام امام علی(ع) مزین است. آیت الله اشرفی یکی از آن هاست که زیبا دیدار کرد و زیبا پرواز کرد. آیت الله اشرفی اصفهانی نماینده امام و امام جمعه کرمانشاه بیست و سوم مهرماه سال 1361 در حین خواندن خطبه های نماز جمعه بدست منافقین کور دل به شهادت رسید و به عنوان شهید محراب برگی پرافتخار در تاریخ انقلاب اسلامی رقم زد. 

دو آرامگاه

شهید اشرفی اصفهانی جزو شهدای نادری است که دارای دو آرامگاه است. آرامگاه اصلی وی در تخت فولاد اصفهان است و آرامگاه دیگر در کرمانشاه است. چرا که پس از چند روز از شهادت وی یک تکه از پایش در محراب نماز جمعه پیدا می شود؛ پس از این ماجرا از حضرت امام(ره) درباره نبش قبر اجازه می‌گیرند امام(ره) اجازه نمی‌دهند و می‌فرمایند یک یادمانی برای شهید محراب در گلستان شهدای کرمانشاه درست کنید که یک تکه از پایش را در کرمانشاه به خاک می‌سپارند.

متن وصیت نامه شهید اشرفی اصفهانی

بسم الله الرحمن الرحیم

وصیت نامه احقر عباد الله و احوجهم الی رحمت الله عطا الله اشرفی اصفهانی

بر حسب وظیفه شرعیه که به عهده هر فرد مسلم و مؤمن و مسلمه و مؤمنه است که باید قبل از مرگ وصیت کند این چند کلمه را این بنده عاصی و محتاج به رحمت خالق عالم من باب وصیت در این ورقه ذکر می کنم، در حالت صحت و سلامتی بدن و عقل و لاحول ولا قوه الا بالله العی العظیم و هو حسبی و نعم الوکیل و انا اشهد الله و اشهد جمیع الانبیاء و رسله و ملائکه و جمیع خلقه بانه عزاسمه و جله جلاله و عظمه شانه لااله الاالله هوالحی القیوم السمیع البصیرو ان محمدا" صلی الله علیه و آله عبده و رسوله و انه خاتم النبیین و ان علیا امیر المؤمنین و سید الوصیین و انه وصی رسول الله و وزیره و خلیفه من بعده و ان فاطمه الزهراء سیده نساء العالمین و ان الائمه من ولد هما الحسن و الحسین و علی ابن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و حسن بن علی و الحجه بن الحسن المهدی الامام المنتظر علیهم سلام الله و برکاته و رحمه و رضوانه مادامت حیا و مادامت السموات و الارض هم ائمتی و سادتی و اشهد ان الموت حق و الجنه حق والدار حق و ان الساعه آتیه لاریب فیها و ان الله یبعث من فی القبور و امنیت بجمیع انبیائه و رسله و کتبه و ملائکه اللهم صلی علی محمد و آل محمد یا من یقبل الیسیر و یعفوعن الکثیر اقبل متی الیسیر و اعف عنی الکثیر انک انت الغفور الرحیم و اسئلک یارب بمحمد و آله صلواتک علیهم و بدم الحسین ان تعفو عنی و تقفرلی و ترحمنی و تستر عیوبی فی الدنیا و الاخره یا کریم یا رحیم و یا رؤفا بالعباد المؤمنین و بعد به سه نفر از بنده زاده ها حاج آقا حسین و حاج آقا محمد و آقا احمد و دو نفر از صبیه ها عزت آغا و عصمت آغا وصیت می کنم به تقوی و پرهیز از گناه و عفت و پاکدامنی و مودت و دوستی با هم و حفظ کردن ناموس های آن ها امر حجاب را و اقامه نماز در اوقات خود و سایر واجبات شرعیه و این که حقیر را در هر حالی از دعاهای خیر و طلب مغفرت و رحمت فراموش نکنند و آن ها را به خدا می سپارم و دختر و عروس و نوه و همشیره های حقیر اگر رعایت حجاب اسلامی را نکنند مورد نفرین واقع می شوند در حال حیات و ممات و خداوند بصیر و خبیر است به اعمال ماها و مدفن این جانب در تخت فولاد قرار دهید. ان شاء الله

منبع : نوید شاهد

  • جدیدترین ها
  • پربازدید ها
  • استان ها
آرشیو مطالب